07
Aug
14

Efterklokhetens skamlöshet, medieälskling.

Detta bildspel kräver JavaScript.

Hur man skapar nyheter av nödtvång

I följden av den stora skogsbranden som fått våra medier att gå spinn och sätta in resurser som kräver en ny uppdatering var 37 sekund för att motivera kostnaden har de självutnämnda och medieutsedda experterna fått härja fritt. Det har varit den bittre militären som sett möjligheten att få ner resurser till sitt revir, lite biffiga helikoptrar skulle sitta fint och allra helst med dubbla rotorer som ”förr”.

Tidigare förbigångna ”experter” ylar i högan sky att om de fått bestämma hade minsann både brandsläckande flygplan och beredskapspoliser funnits i varenda buske. Ja egentligen hade det ju aldrig brunnit överhuvudtaget om de fått bestämma känns det som.

Sanningen är som vanligt när något stort händer att spalter skall fyllas, sändningstid förbrukas och då är såväl en sur gubbe i skogen som minsann vet bäst som en till vardags ointressant ”expert” välkommen. Ja vi får till och med se en tvreporter beklaga sig över hur röken sticker i hals och ögon när han kör reportagebilen, MED ÖPPEN SIDORUTA, tips till journos är att hissa upp fönstren och sätta ventilationen på återcirkuering. Denna kakafoni av dåligt journalistiskt hantverk är en plåga att matas med, vi kanske inte skall vara förvånade över att vissa inte stod ut med media och missade evakuerings uppmaningarna och blev en ”nyhet” när de fick fly hals över huvud.

Vi har sett det förut, människorna som oavsett vad som skett vet bättre och utan problem hittar en ny åsikt när situationen förändras. Här i Eskilstuna hade vi horderna som kritiserade bygget av järnvägen till Stockholm, det var ”orelistiskt”, ingen skulle vilja pendla och det var alldeles för dyrt. Exakt samma pinsamma kappvändare ställde sig när banan blev klar upp och klagade på att det inte byggdes dubbelspår på en gång. Dessa människor var väl sedda i media, både med första och andra åsikten. Media, skaparen av det klimat som gör sunda beslut svåra att driva igenom genom att älska de eviga ”jag vet bättre” än de som fick bestämma.

En skam är det, en skam för ett samhälle som har behov av att fatta underbyggda beslut inte beslut som kan lotsas förbi en minoritet högljutt uppblåst i konfliktälskande medier. Medier som däremot smeker enskilda individer som förstör för samhället med lenaste röst.

DN SvD AB EXP Lokalblaskan



Online

share

Bookmark and Share

Old stuff

Blog Stats

  • 165 583 hits

Mest klickade

  • Inget

netroots

Netroots - Socialdemokraterna

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Gör som 19 andra, prenumerera du med.

media creeper

MediaCreeper
augusti 2014
M T O T F L S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

bloggping

bloggping

statcounter

wordpress stat

Lindström

Maktverktyg

frisim

Pinga Frisim

politometern

creeper

Creeper

%d bloggare gillar detta: