02
Maj
11

Osama is gone

Klockan 06:30 på X2000 mot Sundsvall fick jag syn på nyheten som kommer att storma fram på nyhetssajterna det närmaste dygnet, Osama är död.

Nu tror jag inte att det här är någon speciellt bra nyhet för någon, inte för Pakistan där Osama befann sig, inte för säkerheten i världen och definitivt inte för USA.

Pakistan kommer att drabbas av det dubbla hatet, hatet från de som upprörs av att Osama gömde sig där och hatet från de som anser att Pakistan har skulden till Osamas död.

USAs anseende är redan uruselt i och med avslöjanden om att man medvetet hållit oskyldiga bönder inspärrade på Guantanamo i åratal men att Osama blev dödad i en ”operation” torde varit den sämsta utgången av USAs jakt på honom. Nu blir det garanterat martyrstämpel för Osama, något som inte vore lika säkert om han tillfångatagits eller råkat stå i vägen för en krigshandling.

För världen eftersom, och nu lånar jag lite amerikansk eller om man så vill Osamas retorik, när man kapar huvudet på ödlan så slår svansen vilt omkring sig utan kontroll. Räkna med ett stort antal terrordåd utan ens en terrorists logik framöver.

SvDDN, Expressen



Online

share

Bookmark and Share

Old stuff

Blog Stats

  • 165 641 hits

Mest klickade

  • Inget

netroots

Netroots - Socialdemokraterna

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Gör som 19 andra, prenumerera du med.

media creeper

MediaCreeper
maj 2011
M T O T F L S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

bloggping

bloggping

statcounter

wordpress stat

Lindström

Maktverktyg

frisim

Pinga Frisim

politometern

creeper

Creeper

%d bloggare gillar detta: