19
Mar
11

Minns ni ?

Det fanns en gång en tid när, åtminstone jag, i min naivitet trodde att det som rapporterades av nyhetsmedia var något man kunde tro på. Det var givetvis inan jag själv fick insyn i något de skrev om, innan jag försökte få dem att rätta en felaktig uppgift, innan jag försökte få svar på om det var tidningen eller den enskilda journalisten som firade i champagne tillsammans med sin ”story”. Att kommunicera med media känns alltid väldigt Kafkaartat.

Numera tror jag mer på Kerstin Dellert som sa; ”Man kan aldrig tvätta sig ren i trycksvärta” något som Paul Ronge kommenterar här.

Lite om dagens tidningsbesvikelse, rostiga spadar och på Twitter som #SNgate.

Det sorgliga är att vi alla förlorar på detta, den dagen media slutgiltigt för sitt förtroende i botten finns det inte längre några kanaler med hyfsat generell spridning. När media beter sig som Flashback kommer det i slutänden bara att gynna Flashback.



Online

share

Bookmark and Share

Old stuff

Blog Stats

  • 165 645 hits

Mest klickade

  • Inget

netroots

Netroots - Socialdemokraterna

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Gör som 19 andra, prenumerera du med.

media creeper

MediaCreeper
mars 2011
M T O T F L S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

bloggping

bloggping

statcounter

wordpress stat

Lindström

Maktverktyg

frisim

Pinga Frisim

politometern

creeper

Creeper

%d bloggare gillar detta: