26
Feb
11

Hanne Kjöller och sanningen vs fakta…

Hanne Kjöller skriver som en skicklig ledarskribent skall göra, för att hålla den ideologiska linjen förtigs och framhävs lämpliga fakta för att få tesen att bära. Tesen idag är att Sydkorea på något sätt skulle vara ett fyrbåk för världen i hur ett fattigt land blir ett rikt land.

Jag rekommenderar en läsning på Wikipedia, inte alltid korrekt men avsnittet om Sydkoreas politik är enligt min vetskap korrekt. Diktatur, riggade val, nedslagna protester, militärkupper, stort bistånd, mordförsök i utlandet på oppositionsolitiker, statssubventionerad exportindustri med mera…. Det är alltså den vägen Hanne Kjöller rekommenderar för Afrika ?

Kan förövrigt tipsa Kjöller om att världshandelsorganisationen skulle ha en hel del att invända mot den som försöker sig på Sydkoreas trick i nuläget.



Online

share

Bookmark and Share

Old stuff

Blog Stats

  • 165 641 hits

Mest klickade

  • Inget

netroots

Netroots - Socialdemokraterna

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Gör som 19 andra, prenumerera du med.

media creeper

MediaCreeper
februari 2011
M T O T F L S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

bloggping

bloggping

statcounter

wordpress stat

Lindström

Maktverktyg

frisim

Pinga Frisim

politometern

creeper

Creeper

%d bloggare gillar detta: