Sitter och slötittar på finalen i fotbolls-wm. Kan inte säga att det intresserar mig men såg repriserna i halvlekspausen där spelare faller som käglor efter diverse överfall som civilrättsligt skulle resultera i åtal.
Det är väldigt populärt hos så kallade fotbollsfantaster gnälla på de som filmar men de här spelförstörarna på mittfältet som har som främsta uppgift att sparka ner folk med minsta möjliga marginal till utvisning klagar de sällan på.
De gillar uppenbarligen inte fotboll, de är fotbollens dödgrävare och kommer med tiden att förstöra fotbollen. Hellre tio filmande duktiga fotbollsspelare än en slaktare på mittfältet. Sen det eviga snack, jag hävdar fortfarande att Zidane gjorde rätt som skallade italienaren i förra vm finalen. Han försvarade fotbollen, vad italienaren gjorde dödar den.
Efter vad jag sett hittills hoppas jag Holland får storstryk, fem gula kort är åtminstone två röda för lite. Har ni märkt att en filmning kan sysselsätta ”experter” i ett par dagar men ett avsparkat ben bekymrar möjligtvis en liten stund…..
Till vänster en fotbollsspelare, till höger en fotbollens dödare.
Uppdatering; Såg att jag har Johan Cruyff på min sida, skönt att det finns hopp för fotbollen.