Dagens DN skriver i ledaren om partifinansiering, behjärtansvärt, och för ovanlighets skull är inte vi på den goda sidan i skottgluggen i första hand. Ingen ledare på DN är dock komplett utan att påpeka att det fackligpolitiska samarbetet är en demokratisk fara så det finns med där.
Det intressanta är som vanligt det tunnelseende som opinonsbildande texter på DN så ofta har, sila mygg och svälja kameler är regel mer än undantag. Inte ens när ledarredaktionen bara behöver knalla över till den betydligt mer djupsinniga kulturredaktionen för att vidga vyerna blir det av. Nu senast var det Stefan Jonsson som belyste det stöd för opinonsbildning den mindre goda sidan i svensk politik får, Timbro har jobbat hårt för att kratta manegen åt Borg med bidrag från vissa organisationer.
Även DN sysslar med textreklam, sedan Malin Siwe börjat med sin textkampanj på ledarsidorna har avregleringshögern fått en stående spalt i tidningen. För övrigt är drygt 90 % av sveriges ledarsidor mer eller mindra öppet på borglighetens sida, vi kan väl konstatera att vid jämnviktsläge har högern tolkningsföreträde för att uttrycka oss snällt.
Så ta och gör om DN, tänk efter och fundera lite längre på vilka arrogansregeringen är tack skyldiga… jag finner det fortfarande stötande att svensk press på ledarsidorna är befriade från rekamskatt och påbudet att textreklam märkbart skall skiljas ut från redaktionell text.
Men det är ju bara jag, en sån där ”vänsterintelektuell”….
Idag tror jag dock inte det är hyckleri, bara oförmåga att se helheten…