14
Apr
09

Björklund har saknat kamerorna…

Idag tar Jan Björklund åter nacksving på en fråga för att få vara med i TV. Tur att han inte är miljöminister, då skulle han väl plocka fram luftvärnet för att skjuta ner flygplan som förorenar….

Det finns andra som inte är lika vänliga som jag.


3 Svar to “Björklund har saknat kamerorna…”


  1. 2 PeO_W
    april 14, 2009 kl. 8:46 e m

    Hej Margit.

    Björklunds utspel är inte värda att ens diskutera, han lyssnar inte, han intresserar sig inte för resultatet han vill bara spela på fördomar och förenklade frågeställningar.

    I DN idag fanns det en intressant artikel om IV programmet, ännu en sak som Björklund bara vill skära bort och gömma undan 32000 elever genom att smeta ut dem någon annanstans.

  2. 3 lenaalun
    april 14, 2009 kl. 10:21 e m

    Precis, jag saknar de färdigtänkta resonemangen. Varför beter de sig som de gör och vilken behandling ska vi ge dem, som skulle vara den bästa för alla? Stigmatisera och kasta ut dem i utanförskap? Är det i linje med arbetslinjen?

    Nej, skolorna ska givetvis ha mer resurser för att kunna skapa smågrupper för de stökiga eleverna. Det vore samhällsekonomiskt.


Comments are currently closed.

Online

share

Bookmark and Share

Old stuff

Blog Stats

  • 165 645 hits

Mest klickade

  • Inget

netroots

Netroots - Socialdemokraterna

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Gör som 19 andra, prenumerera du med.

media creeper

MediaCreeper
april 2009
M T O T F L S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

bloggping

bloggping

statcounter

wordpress stat

Lindström

Maktverktyg

frisim

Pinga Frisim

politometern

creeper

Creeper

%d bloggare gillar detta: